nakladatelství Michal Šurgot

nakladatelství Michal Šurgot

Vydané a připravované publikace nakladatelství specializovaného na napoleonské období.

Napoleonské dobývání : Toruň


Napoleonské dobývání : Toruň 1813

Zvýhodněná cena: 170,- Kč

vazba: brožovaná

počet stran: 138


Bohatě ilustrovaná publikace ukazuje na příkladu opevněného města (pevnosti), jak probíhalo dobývání během napoleonských válek. Je rozdělena na několik částí: samotné dobývání v roce 1813, uniformy bavorských jednotek, ruské ženijní jednotky, profily osobností a pevnostní slovníček..zpět na úvodní stranuUkázky:


Přestože měl Zoller po Davoutovi nejvyšší hodnost, odmítl se stát jeho nástupcem. Bavorský vrchní velitel von Wrede mu k tomuto rozhodnutí zaslal blahopřejný dopis. V té době Bavoři začali uvažovat o změně stran a jejich větší aktivita by mohla ztížit pozici při vyjednávání. Bavoři měli také obavy, že v případě pádu pevnosti by se stali obětními beránky, na které by se svalila vina za dobytí města. Guvernérem se proto stal francouzský brigádní generál Jean Poitevin, baron de Maureillan. Zkušený ženista, který byl do pevnosti přesunut ještě koncem ruského tažení, a který hned vydal rozkazy k posílení obrany, shánění proviantu a ostatních nutných záležitostí.

Velkou pomocí při bránění přechodu přes řeku se stal zámek, dřívější hrad, Dybow. Zde bylo umístěno 40 Francouzů pod velením kapitána Savaryho.

Dělostřelecký park vypadal početně, ale po tom co část modernějších děl nechal Napoleon odvézt pro posílení okolních pevností, zde zůstalo kolem padesáti kusů. Nevýhodou bylo jejich složení. Děla různé ráže i stáří. K dispozici bylo jen pár moderních houfnic a polních děl. Zbytek tvořily staré pevnostní kanóny a dva moždíře. Jeden z moždířů byl navíc poškozen a pohromadě držel jen díky silným obručím. Aby zmátl nepřítele, nechal Poitevin z kmenů vytvořit několik maket děl a rozmístit je do opevnění.


«−N−»


Kromě nemoci u Rusů přetrvával problém se zásobováním. Některé zásobovací konvoje k armádě vyjížděly až z ukrajinského Kyjeva a běloruských měst Pinsk a Mazyr. Ruským vojákům, kteří měli v té době obuv už v takovém stavu, že byli téměř bosi, udělala radost dodávka 2.500 párů obuvi. Kutuzov nakonec vydal rozkaz k zahájení obléhání.

Od 2. března začalo intenzivnější ostřelování města. Během obležení bylo opakováno skoro každou noc.

4. března se stal incident, kdy k předsunutému postavení obránců přijížděl vyjednavač, který ale neodpovídal na volání hlídky. Muž byl proto z koně několika výstřely sestřelen a zvíře vráceno nepříteli.

6. března se v Toruni vyrojilo plno zvěstí, že posádka dostane posily. Někdo tvrdil, že Napoleon postupuje se 100.000 muži na Posen, podle jiných obsadil Berlín. Další, že asi 7 km od Toruně byly viděny francouzské a polské divize. Pak se tvrdilo, že Rusové byli poblíž Brombergu poraženi. V pevnosti se začalo také pracovat na dvou lodích, které měly nést 3 liberní děla a houfnici. Stav nemocných činil 33 důstojníků a 1.761 vojáků. Každý den umíralo na nemoc 10 - 50 lidí.

13. března kolem poledne zajali kozáci desátníka a dva muže z 11. řadového pluku, kteří se vydali před město sbírat dřevo.

Do 16. března umřelo jen Bavorům 600 nemocných. V různých špitálech po městě na svůj osud čekalo 31 důstojníků a 1.787 mužů. Aby se co nejvíce zamezilo kontaktu nemocných se zdravými, snažily se být nemocnice soběstačné, například vybudováním pecí pro výrobu chleba. Z důvodu velké úmrtnosti a onemocnění se musely snížit počty lidí na hlídkách a předsunutých stanovištích. Začal se pociťovat i nedostatek peněz vzhledem k obrovským výdajům a všeobecnému zdražení. Proto guvernér vydal nařízení, že měšťané musí nakupovat i ze skladů vlastněných polskou vládou a takto získával peníze.zpět na úvodní stranuV knize je čerpáno z těchto publikací:


anonym - Rys historyczny kampanii odbytéj w roku 1809 w Księstwie Warszawskiem

Audebaud, Christian - Le lieutenant général vicomte Poitevin de Maureillan

Beauchamp, Alphonse - Life of Ali Pacha, of Janina

Bogdanovič, M. - Historie vojny 1813 roku za nezávislost Německa

Boulart, Bon - Memoires militaires du general Bon Boulart

Cabanès, Augustin - Chirurgiens et blessés à travers l‘histoire

Deifel, Josef - Mit Napoleon nach Russland

Fantin des Odoards, Louis - Journal du général Fantin Des Odoards

Hausmann, Franz Joseph - Soldier for Napoleon

Helwig, Jaroslaw - Twierdza Glogów

Champion, H. - Dernières lettres inédites de Napoléon Ier.

Kovařík, Jiří - Napoleonovi jezdci

Labaume, Eugène - A Circumstantial Narrative of the Campaign in Russia

Langeron, Alexandr - Mémoires de Langeron

Michaud, Louis Gabriel - Biographie des hommes vivants

Mikaberidze, Alexandr - Russian Officer Corps of the Revolutionary and Napoleonic Wars

Moskevské vědomosti

Nieuwazny, Andrzej - Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego, napoleońska twierdza Toruń i jej obrona

Poten, Bernhard - Allgemeine Deutsche Biographie

Thiessé, Léon - Manuel des braves, ou Victoires des armées françaises en Allemagne, en Espagne, en Russie, en France

Sauzey, Jean - De Munich à Vilna à l‘état-major du corps bavarois de la grande armée en 1812

Ševců, Ondřej - Lexikon architektonických prvků a stavebního řemesla

Urban, Mark - Rifles

Viollet-le-Duc, Eugène Emmanuel - Annals of a fortress

Viollet-le-Duc, Eugène Emmanuel - Military architecture

Viskovatov, Alexandr Vasilevič - Historický popis výstroje a výzbroje ruských vojsk s vyobrazeními

Vossler, Heinrich - With Napoleon in Russia 1812

Völderndorff und Waradein, Eduard - Zeitraum vom Jahre 1810 bis zum Schluße der Belagerung von Thorn

Walter, Jakob - The diary of a Napoleonic foot soldierzpět na úvodní stranu